Aylık Bir Haber Bülteni Oluşturmanın Artıları ve Eksileri

Harika e-posta bültenlerinden örnekler bulmak zor değil ve bülten tasarımı ilk bakışta göz korkutucu görünebilir, dikkatli planlama ve doğru araçlarla, e-posta alıcılarınızın daha fazlasını aramasına neden olacak türden güncellemeler oluşturabilirsiniz.

Aylık Haber Bülteni Nedir?

Aylık bir haber bülteni, abonelerinizi sektörünüzün yanı sıra yaklaşan etkinlikler ve güncel promosyonlar hakkında faydalı bilgilerle güncellemek için bir fırsattır.

İdeal olarak, bu e-posta, genel pazarlama planınızın ayrılmaz bir bileşeni olacaktır ve bu, aynı zamanda sürekli kullanıcı odaklı içerik geliştirme akışını da içermelidir. Değerli bağlantılar ve bilgilerle dolu harika bir e-posta bülteni oluşturmak için düzenli olarak yeni blog yazıları, bilgilendirici videolar ve e-Kitaplar ve teknik incelemeler gibi indirilebilir varlıklar oluşturup yayınlayabilirsiniz.

Aylık bir haber bülteni oluşturmak, personelinizi veya aboneleri bunaltmadan okuyucularınızı şaşırtmanızı gerektirir. Katılımı artırmak istiyorsanız tutarlılık çok önemlidir.

Neden aylık bir haber bülteni yayınlamalıyız?

Çoğu müşterilerimiz yoğun bir tempo ile günlerini geçiriyor olabilir. Bu durumda sürekli gelen mail trafiğinde bazen dijital körlük yaratarak, maillerinizin sürekliliği göz ardı edilmenize neden olur.

Aboneler meşgulse ve sabırlı olmayı göze alabiliyorsanız, e-postalar için aylık bir tempo tutturmak, kullanıcılarınızın, özellikle de alakalı içerik aldıklarını hissediyorlarsa, vazgeçme olasılıklarının azalacağı anlamına gelir.

Bu son kısım çok önemlidir, bu yüzden kendimizi tekrar etme riskiyle, burada bir kez daha onu ortaya koyacağız:

Harika içerik üretmek için okuyucularınızın değerli bulduğu bilgileri paylaşmanız gerekir.

Haftalık veya üç ayda bir e-posta bültenleri göndermeye ne dersiniz?

Tabii ki, her kullanıcı farklı bir haber bülteni sıklığına en iyi şekilde yanıt verecektir. Anahtar, belirli hedef kitleniz için en uygun ritmi bulmaktır.

Haftalık bir haber bülteni, aşağıdaki durumlarda hedef kitlenizin şirketinizi akılda tutmasını sağlayabilir:

 • Halihazırda markanızı tercih eden sadık bir abone kitleniz varsa,
 • Bir abonelik hizmeti sunuyorsunuz ve kullanıcıların etkileşimde kalmasını sağlamak istiyorsanız,
 • Amiral gemisi ürün grubunuz düzenli olarak satın alınan tüketim ürünlerinden oluşuyorsa.

Ayrıca, takipçilerinizin hızla gelişen koşullar nedeniyle hizmet değişiklikleri hakkında daha zamanında güncellemelere erişmeleri gerekiyorsa, e-posta gönderme hızınızı artırmak isteyebilirsiniz. Örneğin, COVID-19 salgını birçok işletmeyi operasyonlarını güncellemeye zorlarken, iletişim stratejilerinin değişikliklere ayak uydurabilmesini sağladı.

Aylık bir haber bülteninden haftalık bir toplamaya geçerseniz, abonelerinizin beklediği bilgi kalitesini koruyacak bant genişliğine sahip olduğunuzdan emin olun. Kullanıcıların abonelikten çıkma riskini almak istemezsiniz çünkü; değerli içerik sunmaktan çok önemsiz güncellemelerden oluşan bir derleme sunmaya geçiş yapma potansiyeliniz artabilir.

Üç Ayda Bir;

Öte yandan, üç aylık bir haber bülteni, okuyucularının yıl boyunca olup bitenlerden periyodik olarak haberdar olması gereken kuruluşlar için faydalı olabilir, aksi takdirde gönderen, dinleyicilerinin ek dürtüler olmadan gruba bağlı kalacağından emin olabilir.

Üç aylık bir haber bülteninin yeterli olabileceği grup örnekleri şunları içerir:

 • Danışma panoları.
 • İç paydaşlar.
 • Uzun süreli sözleşmeli müşteriler.

Nasıl aylık bir haber bülteni oluşturursunuz?

Her ay bir haber bülteni oluşturmak için şu dört basit adımı izleyebilirsiniz:

 1. Değerli, yüksek kaliteli, hedeflenen içerikler üretin.
 2. Yüksek tıklama oranlarını teşvik eden bir konu satırı oluşturun, gözden geçirin ve sonuçlandırın.
 3. Birden çok platformda optimize edilmiş, kullanıcı dostu bir arayüz tasarlayın.
 4. Optimum katılım sağlamak için değerli aylık bülteninizi planlayın ve dağıtın.

1. Düzenli olarak değerli, yüksek kaliteli, hedeflenen içerik oluşturun.

Tipik bir aylık haber bülteni, aşağıdakiler gibi ilginç içerikleri barındırır:

 • En son bloglarınız.
 • İlgili haberler.
 • Sosyal medya alışverişleri.
 • Görüşler ve vaka çalışmaları.
 • Ürünler ve hizmetler hakkında yeni bilgiler.

Bu öğelerin her birini kendi bünyesinde üretmek zorunda mısınız?

Hayır.

Alanınızda içerik geliştirme konusunda işbirliği yapmaya istekli olabilecek ortaklar arayın veya okuyucularınızın seveceği dış kaynakları araştırmak için her hafta bir planlama yapın

Önce okuyucularınız için değer sağlamaya odaklanın.

Ardından, e-posta bülteninizi yazma zamanı. Ulaşılabilir ve tanıdık gelen bir sesle konuşurken markanızın yerleşik tonunu koruyan kısa, özlü bir posta içeriği oluşturun. E-postanızın başlıklarını ve metnini göz ardı edilebilir hale getirin ve hedef kitlenizin zamanlarına saygı duyulduğunu hissetmesini sağlayın.

2. Yüksek tıklama oranlarını teşvik eden bir konu satırı oluşturun

Farklı gönderilerinizin sonuçlarını yakından izleyerek, belirli hedef kitleniz için hangi konu satırlarının en iyi çalıştığını hissetmeye başlayacaksınız.

Başlamak için, aşağıda mail açılış oranlarını etkileyebilecek akılda tutulması gereken bazı unsurlar verilmiştir:

 • Kelime seçimi.
 • Büyük harf kullanımı.
 • Rakamların birleştirilmesi.
 • Karakter ve kelime sayınızı düzene sokun.
 • Emojilerden yararlanma.

Bu son nokta duruma bağlı olabilir. Emojiler, biraz küstah bir kimliğe sahip bir markadan geliyor olsa da, daha basit işletmeler bu tür gayri resmiyetten vazgeçmek isteyeceklerdir.

Her şeyden önce, işte e-posta bülteni konu satırlarının 1 numaralı kuralı:

İzleyicinizi yanıltmayın.

Buna tıklama tuzağı denir ve bunu düşünmek bile bizi panik moduna sokmak için yeterlidir.

3. Birden çok platformda optimize edilmiş, kullanıcı dostu bir arayüz tasarlayın.

Kullanıcı dostu bir e-posta pazarlama araçları setinde yolunuzu bilmek, bülteniniz için harikalar yaratacaktır.

Her ay kopyalayabileceğiniz kapsamlı bir haber bülteni şablonu geliştirmek için gereken zamanı ayırın. Outlook ve Gmail gibi çeşitli masaüstü e-posta istemcilerinin yanı sıra mobil cihazlarda da görüntülenmek üzere optimize ettiğinizden emin olun.

Faydalanabileceğiniz araçlar:

 1. Mailchimp.
 2. Sürekli İletişim.
 3. HubSpot.
 4. Marketo.

4. En iyi etkileşim için haber bülteninizi planlayın ve dağıtın.

Veriler , Salı günü gönderilen e-postaların en yüksek açılma oranlarına sahip olabileceğini, ancak aynı zamanda haftanın geri kalanında gönderilen iletişimlerden daha fazla kişinin abonelikten çıkmayı seçtiğini gösteriyor.

Genel olarak verilere bakıldığında Cuma gününden Pazartesi gününe kadar kaçınılması gerektiğini gözlemliyoruz.

Bununla birlikte, hiçbir temel ölçüt miktarı kendi kendini incelemenin yerini tutamaz . Hedef kitleniz için haftanın hangi gününün en uygun olduğunu bulmak için kendi e-posta etkileşim oranlarınızı dikkatlice izleyin.

Ayrıca, haber bülteninizi göndermek için günün ideal bir saatini seçmek için e-posta pazarlama otomasyon yazılımı kullanın. İş günlerinde çok erken veya çok geç bir zamanlama ile gönderim yapmaktan kaçının ve mailinizi alıcının yerel saat dilimine göre koordine ettiğinizden emin olun.

Başarılı Bir Mail Bülteni

Başarılı mail bültenleri bir şirketten diğerine farklı görünecektir. Kazanmayı talep etmek için bazı kriterler şunları içerebilir:

 1. Kullanıcı katılımını artırarak potansiyel müşterileri satış hunisinin daha aşağısına taşımak.
 2. Şirketle iletişim kurmak veya kapılı içeriği indirmek için formları doldurmak için dönüşüm oranlarını iyileştirmek.
 3. Şirkete bir düşünce lideri olarak saygı duyulduğunu gösteren açık oranların ve sosyal paylaşımın yükseltilmesi.

Aylık bülteniniz tüm bu hedeflere aynı anda ulaşmayı amaçlıyor olabilir, ancak daha fazla satışa giden yolda somut karşılaştırmalar gösterdiklerinden dönüşümler büyük olasılıkla önemli bir rol oynayacaktır. Dolayısıyla, işletmeniz için başarıyı nasıl belirleyeceğinizi düşündüğünüzde, işte önemli kısım: Dünyadaki en şık haber bülteni tasarımına sahip olabilirsiniz, ancak dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak için e-posta içeriği oluşturmuyorsanız, önemli olmayacaktır.

Web sitenize trafik çekme ve daha fazla müşteri edinme arayışınızın bir parçası olarak haber bülteninizi açmak ve dönüşümleri tamamlamak için daha fazla okuyucuya ihtiyacınız varsa, şu önerileri aklınızda bulundurun:

 • Konu satırından gövde metnine kadar okunması kolay e-postalar yazın. Kısa, doğrudan cümleler kullanın.
 • Her yeni blog gönderisinin hedef kitlenizle alakalı olduğundan emin olun. Arama için optimize edilmiş içerik oluşturmaya çalışırken alaka düzeyini ve değeri gözden kaçırmayın.
 • Harekete geçirici mesajlarınızı (CTA’lar) bulması kolay, takip etmesi basit ve ilgi çekici hale getirin. Kullanıcılarınızdan beklediğiniz herhangi bir dönüşüm için makul bir teşvik olmalıdır.