Google’dan Yeni Bir Sıralama Algoritması: Passage Index

Google Pasaj İndeksleme, Passage index

Google arama deneyiminiz, arama motoru devi bir sıralama faktörü olan Passage Index 2021’den itibaren yeni manzaralara  kavuşturacak .

Yeni sıralama teknolojisi resmi olarak 11 Şubat 2021’de kullanıma sunuldu. Kullanıma sunmanın resmi onayı Google SearchLiason Twitter hesabından geldi:

Pasaj İndeksleme (Passage Index) Algoritması nedir?

Pasaj İndeksleme, Google’ın Algoritması tarafından kullanılan ve kullanıcıların arama sorgusuna göre arama sonuçlarında bir sayfadaki tek tek pasajları sıralayabilen yeni bir teknolojidir.

Google’ın Eylül 2019’da BERT ile ilgili yaptığı duyuruyu hatırlıyor musunuz? BERT’in İngilizce arama sorgularının %10’unu etkileyeceğini söylediler. Şimdi, ister inanın ister inanmayın, aslında sorguların %99’undan fazlasını etkiliyor.

Google Tarayıcıları içeriğinizdeki belirli bölümlerin alaka düzeyini anlamaya başlayacağından, Pasaj Dizine Ekleme, arama sonuçları sayfasında benzer bir dalgalanma etkisine sahip olacaktır.

Adı Passage Indexing olsa da, Google’ın mevcut indeksleme sürecinde büyük bir değişiklik olmuyor. Ancak, yeni teknolojinin sralamayla daha çok işi var.

Yani, kelimenin tam anlamıyla anlamı, Sayfa Dışı SEO hakkında yazılmış uzun biçimli içeriğiniz varsa ve sayfa dışı SEO stratejilerinin her biri hakkında ayrı pasajlarınız varsa, Google şimdi arama sorgusuyla eşleşen içeriğin ayrı bölümlerini sıralayacaktır. 

Passage Index hakkındaki resmi Google duyurusu, arama algoritmalarının artık bir sayfadaki içeriğin alaka düzeyini en ayrıntılı düzeyde anlayacağını söylüyor.

Bu, arama sorgusuyla ilgili yanıtın bir sayfada derin bir şekilde gömülü olmasına rağmen, Google’ın sizin için o belirli bölümü seçebileceği anlamına gelir. Arama devi, artık “aradığınız ot yığınındaki iğne bilgisini” bulabileceğini söylüyor.

Pasaj İndeksleme Algoritması Nasıl Çalışır?

Pasaj İndeksleme, tarama ve indeksleme sürecini değiştirmeyecek, ancak Google’ın sayfadaki pasajların anlamını anlamasına yardımcı olacaktır.

Bu, Google’ın tek tek bölümleri bağımsız olarak dizine eklemeyeceği anlamına gelir . Google, bir sorgu girildiğinde alaka düzeyine ve anlama göre sonuçlarda en uygun pasajları gösterecektir.

Uzun kuyruklu soru temelli bir arama sorgusu için hızlı bir Google araması yaparsanız, sonuçları bir web sitesi listesiyle görebilirsiniz. Ancak istediğiniz, sorunuza özel bir cevap ve Google daha önce cevap veremedi.

Bununla birlikte, Geçiş İndeksleme algoritması ile Google arama size sorgunuz için en alakalı cevabı getirecektir.

İlginç bir şekilde, size cevabı veren sayfanın uzun biçimli içeriği olabilir, ancak Google size bağlamsal olarak en alakalı cevabı göstererek zaman kazandırır.

Google, Sayfaların Bir Kısmını Dizine mi Ekliyor?

Google yetkilileri, Passage Index’in normal sayfa indekslemenin yerini almayacağını onayladı. Bu, Google’ın tarayıcılarının sayfaları tamamen dizine eklemeye devam edeceği, ancak bunu yaparken, içerikteki her bir pasajın içeriğini ve anlamını anlamaya çalışacağı anlamına gelir.

Bu, Google’ın sayfaları indeksleme biçiminde bir değişikliğe işaret etmiyor. Yine de, mevcut sürece başka bir katman ekliyor ve bu da elbette sayfaların sıralamasını değiştirecek.

Öne Çıkan Snippet ve Geçiş Dizini Oluşturma Arasındaki Fark

Google’a göre, öne çıkan bir pasaj sonucu, genel konuyla alakalı bir sayfadan bir pasajdır.

Bununla birlikte, Geçiş Dizini Oluşturma, sayfanın genel alaka düzeyini değil, yalnızca geçişlerin arama sorgusuyla olan ilişkisini dikkate alır.

Google’dan Danny Sullivan da aynı sözle ilgili tweet attı, “Öne çıkan snippet’ler sesli arama için kullanılıyor. Zaten pasajlardan farklı sistemler kullanılarak tanımlanıyorlar. “