İyi bir haber bülteninin özellikleri

Özel bir okuyucu ağı oluşturmaya başlamadan önce, iyi bir e-posta bültenini neyin oluşturduğunu bilmeniz gerekir.

İyi bir pazarlama haber bülteninin özellikleri

Faktörler, stratejiden e-posta tasarımına ve mobil yanıt verme hızına kadar çeşitlilik gösterir, bu nedenle pazarlama ekibinizin her noktayı incelemek için planlama yaptığından emin olun.

Misyon ve mesaj: Bunlar temel kavramlardır, ancak haber bülteni başarısının iki ayağıdır. Gönderdiğiniz her e-postanın arkasında net bir göreve ve mesaja ihtiyacınız var. Burada ne söylemek istediğinizi ve neden bununla ilgili bir e-posta gönderdiğiniz konusunda bilgi sahibi olmak için marka kimliğinizden yararlanabilirsiniz. Misyonunuz marka değerlerinizi yansıtmalı ve mesaj, müşterilerin ilgisini çekme konusundaki pazarlama çabalarınızla uyumlu olmalıdır. Örneğin, abonelikli güzellik kutuları satan bir işletme, kişisel bakım ve refahı vurgulayan mesajlaşma yoluyla moral verici bir misyonu yansıtmak isteyebilir.

Tasarım öğeleri: Bülten tasarım faktörleri, büyük ölçüde e-postalarınızın okunma olasılığını belirler. Gelen kutularını tarayan okuyucuların dikkatini çeken görsellere ihtiyacınız var. Her iyi gazete gibi, e-posta bülteninizde de bülten adınızın bulunduğu bir manşet olmalıdır. Oradan, alıntılar, çizimler, grafikler, fotoğraflar ve GIF’ler gibi tasarım öğelerini eklemeyi düşünmelisiniz. Biçimlendirmenin de işlevsel olduğunu ve e-posta içeriğinin hem masaüstü hem de mobil cihazlarda okunması kolay bir şekilde yapılandırması gerektiğini unutmayın.

Net harekete geçirici mesajlar: Bu nokta, çevrimiçi okuyuculardan çok içimizdeki içerik pazarlamacılarına yöneliktir. Nihayetinde, pazarlama bülteninizin amacı trafiği sitenize, kaynaklarınıza ve ürün yada hizmet açılış sayfalarına yönlendirmektir. Bu amaçla, e-posta bülten tasarımınız, ister CTA düğmeleri ister e-postanın sonunda hızlı bir bağlantı olsun, açık harekete geçirici mesajlar içermelidir. Ancak, ima edilen mesaj, haber bülteni içeriğinizin CTA düğmelerinin tıklanma olasılığına sahip olması için alakalı ve değerli olması gerekir.

Optimize edilmiş e-postalar: E-posta pazarlamasının teknik yönleri, bülteninizin başarısını da etkileyebilir. Basitçe, iyi e-postalara ihtiyacınız var. İyi bir e-posta nedir? Kişiselleştirilir, aktif bir adrese gönderilir ve ilgili bir konu satırı vardır. Bu, e-posta listelerinizin ve yeni aldığınız tüm e-postaların sürekli olarak temiz olduğundan emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Konu satırı açısından, içeriği okuyucular için önizlemek için her e-posta için benzersiz bir konu satırına sahip olmak her zaman iyidir. Ancak, konu satırına bülten adınızı ekleyerek bülten e-postalarınızı yine de tanınabilir hale getirebilirsiniz.

Bülteniniz, genel dijital pazarlama stratejinizde yer alan sadece bir çarktır. Pazarlama ekibinizin, haber bültenini e-posta kanalı dışında (sosyal medyada veya blog gönderilerinde olduğu gibi) nasıl dağıtacağınıza ve tanıtacağınıza dair bir planı olmalıdır. Ayrıca, haber bülteninizi takip edebilmek, test edebilmek ve optimize edebilmek için ölçümlerinizi (CTA tıklamaları) tanımladığınızdan emin olun.

Sonuç olarak, haber bülteninizin tasarımı misyonu ve mesajı büyük ölçüde yansıtır. Tasarım yaklaşımınızı genişletmeye başlayabilir, bülteninize nüans ve karakter katabilirsiniz.

Bu konuda sıfırdan başlayanlar için kaynak araştırması yapmak ve başarılı bülten incelemeleri gerçekleştirmek iyi bir başlangıç adımı olabilir.