Müşteri Deneyimini Geliştirmek için Dijital İkizlerden Yararlanma

İşletmeler, müşteri deneyimini aşağıdaki şekilde geliştirmek için dijital ikizleri benimseyebilir:
Müşteri Deneyimini Geliştirmek için Dijital İkizlerden Yararlanma

Dijital İkiz Nedir?

Dijital ikiz; Dijital ikiz, fiziksel bir nesneyi temsil eden dijital verilerin üretimi veya toplanmasıdır. Bir ürün veya sürecin nasıl performans göstereceğini simülasyonlar oluşturarak tahmin edebilirsiniz. İşletmeler, müşteri davranışını tahmin edebilmek için müşterilerin dijital ikizlerini kullanabilir.

1. Müşteri Davranış Analitiği

Bazı işletmeler, işlem ayrıntıları, satın alma geçmişi ve kişisel bilgileri içeren önemli müşteri bilgilerini toplar. Elde ettikleri müşteri verileri, işletme satışlarının %85 ve brüt marjlarını %25’e kadar artırmalarına fayda sağlayabilir. Bu tür müşteri verileri daha önce edinilmemiş farklı müşterilerin dijital ikizlerini oluşturmak için kullanılabilir. Bu dijital ikizler işletmeye, çeşitli müşteri demografileri hakkında bilgiler edinmesine fayda sağlar. Böylece, belirli müşteri demografilerine hitap eden ve müşteri deneyimini geliştiren kişiselleştirilmiş ürün ya da hizmetler sunabilirsiniz.

Müşteri davranışlarını tahmin etmek ve buna göre geliştirmeler sağlamak için dijital ikiz kullanımı önemlidir. Bu metot ile belirli ürünlerde indirim sunmak için kullanabileceğiniz makine öğrenimi farklı müşterilerin satın ama modellerini analiz etmeye olanak sağlar. Örneğin perakendeciler, hangi müşterilerin 5 kg’lık şeker paketini satın aldığını takip edebilir ve dijital ikizleri kullanarak müşterilerin yeni paketler için ne zaman alım yapacağını tahmin edebilir. Bu tahmine göre, satışları artırmak için 5kg’lık paketlerde indirim sunabilirler. Yine benzer şekilde, bu metot sayesinde satışları artırmak ve müşteri deneyimini geliştirmek için farklı endüstri sektörleri tarafından tercih edilebilir. Ayrıca, işletmelerin çeşitli müşteri demografileri için kişiselleştirilmiş pazarlama stratejileri geliştirmelerine yardımcı olabilir.

2. Ürün Lansman Stratejisi

Pazar eğilimlerine göre yeni bir ürünü piyasaya sürmek ve bunu talep edilebilir hale getirmek pek kolay olmayabilir. Pazardaki eğilimler sürekli değişiyor, bu da kuruluşların neden belirli ürünleri belirli periyotlar da piyasaya sürdüklerini cevaplıyor. Pazarın liderleri yada bu yolda ilerlemek isteyen işletmeler herhangi bir ürünü piyasaya sürmeden önce etkili bir strateji geliştirmek durumundadır.

Firmalar, hangi ürünlerin yüksek talep görebileceğini belirlemek ve Pazar eğilimlerini tahmin edebilmek için müşterilerinin dijital ikizlerini kullanabilir. Bu metot aracılığıyla, pazar liderleri ürün lansmanı için doğru bir şekilde strateji oluşturabilirler. Ayrıca, kuruluşlar bu dijital kopya yeni ürün fikirleri de oluşturabilir. İşletmeler çeşitli müşterilerin davranış kalıplarını ve gereksinimlerini senaryo kurmak yerine bu metotla daha iyi anlayabilirler.

Örneğin; Telefon üreticileri, pazarda trend olan tasarımları ve özellikleri analiz ettikten sonra amiral gemisi olan cihazlarını her yıl yükseltiyor.

3. Ürün Kalitesi

Firmalar, müşteri deneyimini geliştirmek için sürekli olarak ürünlerinin kalitesini iyileştirmeye çalışır. Genel olarak, ürün testi teorik ve geçmiş verilere dayanır. Ancak sonuçlar, her müşterinin ürünü kullanma şekline uygun olmayabilir. Bu nedenle, geleneksel ürün testi yaklaşımı bazı durumlarda etkisiz olabilir.

İşletmeler, bir ürünün nasıl kullanıldığına, farklı koşullardaki performansına, üretimde kullanılan bileşenlere ve sürdürülebilirlik kayıtlarına ilişkin verileri toplamak için bağlantılı dijital ürün ikizlerini kullanabilir. Tüm bu veriler, IoT sensörleri kullanılarak gerçek zamanlı olarak elde edilebilir. Tasarımcılar, toplanan verileri kullanarak daha iyi kalite sunmak ve müşteri deneyimini geliştirmek için prototiplerinin üstün versiyonlarını geliştirebilirler. Ek olarak, ürün testi, teorik verilerden ziyade gerçek zamanlı verilere dayalı A / B testi, simülasyonlar ve olasılık analizi içerebilir. Bu yaklaşımla ürün testi, gerçek dünya koşullarıyla karşılaştırılabilecek sonuçlar üretebilir.