Müşteri Elde Tutma ve Müşteri Edinme Pazarlaması

Müşteri Elde Tutma Pazarlaması ve Müşteri Edinme Pazarlaması

Geçmişteki müşterileriniz işletmeniz için büyük bir varlıktır, bu nedenle sadık kalmaları için geçmişiniz ve mevcut müşterilerinizle güçlü bir ilişki sürdürmek çok önemlidir.

Yine de birçok küçük işletme, pazarlama harcamalarının çoğunu halihazırda sahip oldukları müşterileri beslemek yerine yeni müşteriler bulmaya harcıyor. İş hedeflerinizi düşünürken devam eden bir mücadele.

Müşteri edinme ve elde tutma pazarlama istatistikleri

  • Yeni bir müşteri edinmek, mevcut bir müşteriyi elde tutmaktan beş kat daha pahalı olabilir.
  • Artan %5 oranında müşteri tutma %25-%95 oranında kar artırabilir.
  • Halihazırda sahip olduğunuz bir müşteriye satış yapmanın başarı oranı %60-%70 iken, yeni bir müşteriye satışta başarı oranı %5-%20’dir.
  • Bir müşteri deneyimi ajansı, sadık müşterilerin yeniden satın alma olasılığının 5 kat, affetme olasılığının 5 kat, tavsiye etme olasılığının 4 kat ve yeni bir teklifi deneme olasılığının 7 kat daha fazla olduğunu tespit etmiştir.
  • American Express, müşterilerin %33’ünün kötü müşteri hizmeti nedeniyle işletmeyi değiştirmeyi düşündüğünü tespit etti.

Veriler bize müşterileri elde tutmanın ne kadar önemli olduğunu özetliyor. Öyleyse neden bu kadar çok işletme satın almaya odaklanıyor ve müşterileri sadık tutan pazarlamayı ihmal ediyor?

Müşteriyi elde tutma

Yenilerini bulmak yerine mevcut müşterilere daha fazla odaklanmak için burada bir fırsat var. Stratejinizi değiştirmek, pazarlama bütçenizden daha fazla değer elde etmenize yardımcı olur ve işletmeniz için uygun olsun ya da olmasın, bulabileceğiniz her potansiyel müşterinin peşinden gitmek için daha az zaman harcarsınız.

İşe yaradığı kanıtlanmış çözüm; düzenli olarak iletişim halinde kalmak. Çok az sayıda yüksek değerli müşteriye sahip bazı işletmeler için bu, bire bir olarak gerçekleştirilebilir. Ancak çoğu işletme için, her müşteri ile bu tür kişisel erişim sağlamak gerçekçi olmayabilir. Dijital pazarlamanın devreye girdiği yer burasıdır.

İçerik pazarlaması, e-posta pazarlaması ve sosyal medya pazarlamacılığını kullanarak iletişim halinde kalarak, başarıyı birçok şekilde görebilirsiniz:

  1. Mevcut müşteri tabanınızla iletişim halinde olmak.
  2. Müşterilere yaklaşan etkinlikleri ve sezonluk ipuçlarını hatırlatmak.
  3. Mail, telefon görüşmesi ve daha diğer iletişim kanallarında profesyonel bir görünüm sürdürmek.
  4. Yıllardır konuşmadığınız müşterilere ulaşma fırsatları yaratır.

Müşteriyi elde tutma pazarlaması, işletmenizin başarısı ve büyümesi için çok önemlidir.