SEO Dostu Alan Adı Seçimi

İşletmenizin web sitesi için SEO dostu bir alan adı seçmek çok zor bir iş olmasa da, sanıldığı kadar da basit değil. Mükemmel alan adını elde etmek için zeka seviyenizi kullanmanız gerekir. SEO dostu bir alan adını nasıl seçebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız aşağıda belirtilen önemli ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.
SEO Dostu Alan Adı Seçimi, SEO uyumlu domain tercihi

Aldı Tercihi İçin İpuçları

Yazımı Kolay Olmalı;

Tüm ziyaretçiler tarafından kolayca yazılabilen kolay bir domain seçmelisiniz. Kullanıcılar direkt erişimde alan adınızı yazacağından aşırı derece kafa karıştırıcı olmadığından emin olmalısınız. Net ve anlaşılır olmak önemlidir. Alan adınız karmaşıklık yaratacak olursa kitleler fazla zaman harcamayı tercih etmeyebilir, onları kaybedebilirsiniz.

Akılda Kalıcı Olmalı;

Alan adı akılda kalıcı olmalı ve kullanıcılar herhangi bir güçlük veya kafa karışıklığı olmadan onu ezberleyebilmelidir. Bu, kullanıcıların alan adını yazmasına yada herhangi bir hata yapmadan arama yapmasına olanak tanır. Örneğin, www.pazarlamazekasi.com gibi bir alan adı sadece ezberlenmesi kolay değil, aynı zamanda çok kolay bir şekilde viral hale gelecektir.

Kısa Alan Adı Tercih Edilmeli;

Kısa ve net alan adları hatırlama açısından daha kolaydır. Web sitenize ulaşmasını istediğiniz kullanıcılar ziyaret sırasında uzun ve karmaşık bir alan adı yazmak istemezler. Bu nedenle alan adını kısa ve basit tutmak önemlidir. Alan adınızın dört kelime veya daha fazlasını içermemesine özen göstermelisiniz. İki veya üç kelime kullanabilirsiniz. SEO dostu bir alan adı için bu kısım oldukça önemlidir.

Sayı ve Tire Kullanmaktan Kaçının;

Sayıların ve kısa çizgilerin SEO sıralamasını büyük ölçüde düşürebileceğini bilmek gerekir. Bunun arkasındaki ana sebep, kullanıcıları yanıltmaktan sayıların ve kısa çizgilerin sorumlu tutulmasıdır. Örneğin, bir kişi web sitenizin yalnızca adını duymuşsa, tam yazım hakkında hiçbir fikri olmadan sitenizi ziyaret etmeye karar verebilir. Etki alanı adınız www.fast5.com ise, kullanıcı www.fastfive.com yazabilir ve web siteniz açılmaz. Bu nedenle sayı veya kısa çizgi kullanmamalısınız. İllaki tercih edecekseniz anlaşılabilir ve hataya yer vermeyecek şekilde tanıtmanız gerekir.

Ticari Marka Alanlarından Kaçın;

Tek bir gecede zengin olma hayali kuran birçok insan var. Bu tür kişiler, üst sıralarda yer alan domainlere, ticari marka alan adlarına benzeyen isimler kullanırlar. Ancak, gelecekte yasal zorluklarla karşılaşabileceğiniz için bu yapılmamalıdır.

Anahtar Kelime Kullanın;

Marka yaratırken pek tercih edilmese de, odağınız hızlı performans ve daha ekonomik bir süreç yönetmek ise odak kelimenizle alakalı alan adı tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bu durum SEO sıralamasında daha iyi faydalanmanıza imkan tanıyabilir. Tabiki web sitenizin teknik denetimi ve içerik alaka düzeyiniz bu durumu tam tersi yöne çevirebilir.

SEO Uyumlu Domain seçmek oldukça önemlidir. Bahsettiğimiz kriterler size yol gösterici olarak doğru tercihler yapmanızda fayda sağlayacaktır.