Video Pazarlamayla Nasıl Kalıcı Bir İzlenim Bırakılır?

Video reklamların, tüketicilerin markaları keşfetmelerinin 1 numaralı yolu diyebiliriz.
Video Pazarlamayla Nasıl Kalıcı Bir İzlenim Bırakılır?

Reklamlarınızı görüntüleyenler, video ile iletilen bir mesajın ortalama %95’ini hatırlarken, klasik metin yedirilmiş görseller ile %10’luk akılda kalma oranına sahiptir. Video pazarlama hedef kitlenizin zihninde üst düzey yer edinmenizin anahtarıdır.

Video içeriğinizde bazı temel unsurlar kaliteli bir iş çıkarmanıza fayda sağlayacaktır. Videolarda gereksiz pazarlama söylemlerinden kaçınarak doğru şekilde mesajı işlemeniz gerekir. Aksi takdirde video çöp olabilir.

Video Pazarlama Stratejisi, Video İçerik Pazarlaması

 1. Doğru Fikir

Başarılı bir video geliştirmenin ilk adımı, doğru fikri bulmaktır. Videonuzun kalabalığın arasından sıyrılması, izleyicinizin dikkatini çekmesi ve onu orada tutması gerekir.

İşi İlginç Hale Getirin.

Bir kişinin günde ortalama 100 dakikasını çevrimiçi video izleyerek geçireceği tahmin ediliyor. Bu süre çok fazla video içeriği anlamına geliyor.

Dikkatleri üzerinize çekebileceğiniz, göze çarpan bir neden izleyiciye kendini fark ettirecektir. Bu nedenle kendinize av arar gibi yaklaşım göstermemelisiniz. Potansiyel müşteri için yararlı ne sunabilirsiniz, değer katacağınız ne olabilir ya da kullanıcıların izlemeye devam etmesini sağlayabilecek yenilik veya mizah kullanmayı deneyebilirsiniz.

Düşünce: reklam oluşturalım, x kişi kadar görüntüleme hedefimiz olsun, x kişi gelir – şu kadar tahmini satış… Burada fayda markanın yararına, kişi burada neden size etkileşim göstersin ki?

Diğer markaların video pazarlama kampanyalarından örnekler;

Yeni Rakı: From Yeni Rakı to İstanbul: “This is İstanbul, right here.” – İzle>

Nike: You Can’t Stop Us | Nike – İzle>

Puma: Joın Neymar Jr. In The Crazy World Of Future Z | Puma – İzle>

Vodafone: Gülümseten Çözümlerle Vodafone Yanınızda! –  İzle>

Tutarlı olmasını sağlayın

Hep derim içerik kraldır diye. Burada şöyle minik bir farklılık yaparak “Tutarlılık Kraldır” demek istiyorum. Videonuzun markanızın yansıması olduğunu ve bu nedenle işletmeniz için oluşturduğunuz ses, kimlik ve değerlerle tutarlı olması gerektiğini asla unutmayın. Marka değerleri ve mesajlaşma ile tutarsızlık, müşteri tarafında bütünlüğünüzün sorgulanmasına neden olabilir.

Tutarlı olmak; markanızın neyi temsil ettiğini ve kim olduğunu gösterir. Hedef kitle ile güven oluşturmaya yardımcı olur.

Bir Hikayeniz Olsun

Hikaye anlatımı pazarlamanın en önemli unsurlarındandır. Özellikle bir video pazarlama düşünüldüğünde elinizi güçlendiren bir araçtır. İyi bir hikaye oluşturmak ve bunu anlatabilmek, marka kitlesinin hayal gücünü yakalarken, satın alma içinde ilham verir. Doğru bir hikaye ile iletmek istenilen değerleri ve mesajları mükemmel bir şekilde ilişkilendirirken müşterilerinizin markanızla bağlantı kurmasına yardımcı olur.

 1. Doğru Üretim

Video için kaliteli bir fikir ortaya koyduğumuza göre şimdi onu canlandırma, üretme zamanı!

Video başarısını etkileyecek birçok faktör vardır ve bazı durumlarda kitlenizin neye tepki verdiğini gözlemlemeniz için deneme yanılma yönteminin gerektiğini fark edebilirsiniz.

Not: Deneme yanılma yöntemi sizin ücretsiz A/B testiniz haline gelmesin. Yoksa markalar ve fikirler büyük bir çöplüğe dönüşür. Parlayan yıldızınız da olsa elinizde kirden gösteremeyebilirsiniz.

Işık

Setinizi nasıl aydınlatacağınızı bilmek, videoların net ve profesyonel görünmesini sağlamak için önemli bir ilk adımdır.

Gün ışığından doğru faydalanabilirseniz çok az uğraş ile ekstra aydınlatma ürünlerine gerek duymazsınız. Tabi nasıl kullanacağınızı dildiğiniz sürece. Kısa bir ipucu; videolarınızda doğal ışık kullanırken sabah ve akşamları güneş ışığının en yumuşak olduğu zamanları tercih etmek en iyisidir. Öğleden sonra güneş oldukça sert ışık eğilimindedir bu durum oldukça rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilir.

Öğleden sonra çekimi kaçınılmazsa gölgede veya bulutlu bir günde çekim yapmayı deneyin. Alternatif olarak, setinizin iyi aydınlatıldığından emin olmak için bir softbox kullanabilirsiniz.

Odağı Dağıtmayacağına Emin Ol

Set alanını oluştururken dikkatli olun. Dağınık bir arka plan pek profesyonelce görünmeyebilir ve izleyicilerin dikkatini dağıtabilir. Videonuzun temiz ve profesyonel görünmesini sağlarken dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmenize yardımcı olması için düz renkli bir aka plan kullanabilirsiniz.

Özenle aydınlattığınız setinizi amatörce gösterebilecek bazı hatalara dikkat etmeniz gerekir. Kameranızın sahneye yansıması, pencere ve ayna gibi yansıtıcı yüzeylerin yansıma yapması gibi durumlardan kaçınmaya özen göstermelisiniz.

Kımıldama

Kamerayı elde tutmak titreyen görüntüler ile film oluşturma riski taşır. Video içerik üretiminde kamera sabitleyici aparatlar kullanarak daha kaliteli bir görüntü elde edebilirsiniz.

Kamerayı tripoda monte etmek ve çekim esnasında hareket ettirmekten kaçınmak en iyisidir. Açıları değiştirmek gerekiyorsa (çok profesyonel değilseniz) kamerayı çevirme hamlesi yerine diğer açı çekimine geçiş için keserek ilerleme yapmanız daha iyidir.

Çekimlerde açılar arası kesim yaparak geçiş sağlamak videonuza biraz görsel ilgi katar. Bu işlemle adımları göstermek için nasıl yapılır videosu veya ürünün daha ayrıntılı bir çekimi için tanıtım videolarında yararı olabilir.

Birden Çok Çekim Yapın

Video çekimi yaparken, bazı şeyleri gözden kaçırabilirsiniz. Kasıtsız bir kişi videonun kısa bir bölümünde çekime girebilir yada kamera yansıtıcı bir yüzeyde istenmeden açığa çıkabilir.

Birden fazla çekim yapmak, yalnızca en iyi sonucu elde etmek için seçim yapabileceğiniz bir seçenek sunmakla kalmaz, aynı zamanda işler ters giderse size bir güvence sağlar.

Kısa ve Öz

2018 yılına baktığımızda videonun ortalama uzunluğu 4 dakika 7 saniyeydi, ancak bu bile işle ilgili bir video için genellikle çok uzun kabul ediliyor. Aslında, izleyicilerin %68’i işle ilgili videoları 1 dakikanın altındaysa sonuna kadar izlerken, video uzunluğu arttıkça bu sayı da aynı hızla düşmeye başladığı gözlemlendi.

Müşteriye fazla bilgi sunmak cazip gelebilir. Fakat aşırı yüklenilmiş bir video, uzaklaştırma veya mesajı unutmaya eğilimlidir.

Kullanıcıların sıkılmadan videoya bağlı kalması ve temel çıkarımlar yapabilmesini sağlamak için temel mesajları kaybetmeden yada kaliteden ödün vermeden video içeriği olabildiğince kısa ve öz tutmalısınız.

Videoda Sese Bağlı Kalmayın

Sosyal medya ağlarında karşılaşılan videoların özellikle Facebook platformunda şaşırtıcı bir şekilde videoların %85’i sessiz olarak izleniyor. Bu nedenle video içeriğin sesli ve sessiz izlenebilmesi önemli.

Video pazarlama içeriğinin sesten bağımsız olmasını sağlamanın birçok yolu vardır. Alt yazı kullanabilirsiniz. Önemli mesajlarınızı vurgulayabileceğiniz net görseller ekleyebilirsiniz. Video içeriği sessiz izlenebilir hale getirmek, tüm izleyiciler için erişilebilir hale getirmiş olursunuz ve halka açık bir alanda izlerken izleyicinin videoyu atlama şansını da azaltırsınız.

Net bir harekete geçirici mesaj

Video pazarlama içeriğinde odaklandığınız hedef tek olsun;

İzleyici kitlesinin sizinle iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

Bir web sitesi trafiği olarak yönlendirebilirsiniz.

Demo/deneme gibi istekleri toplayabilirsiniz.

Video izlemesinden sonra müşteriler ne yapabilecekleri konusunda net bir mesajla karşılaşmayabiliyor. Bu durumda markaların oluşturduğu video içeriğinin dönüşüm yaratma ihtimali azalıyor.

Bunun önüne geçebilmek için CTA ekleyerek belirsizliği ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece kullanıcılara bir sonraki adımda ne yapacakları konusunda net bilgiler vermiş olursunuz.

 1. Doğru Dağıtım Planı

Nihayet videonuz yayın için hazır. Kesinlikle muhteşem bir video içeriği, süper görünüyor.

Tamamda, şimdi bu içeriği nasıl kullanacaksınız?

Başarılı bir video oluşturmanın son adımı, videonuzu işletmeniz için önemli kişilerin erişebileceği doğru kanallara dağıtmaktır.

Videonun doğru kişiler tarafından görülmesini sağlamak için, onu doğru kanallara dağıtmanız önemlidir. Müşterilerinizin hangi platformları kullandığını ve zamanlarının çoğunu nerede geçirdiklerini düşünün.

Örneğin; videonuzu Instagram’a yüklediniz, ancak müşteri kitlenizin büyük bir kısmı LinkedIn kullanan orta ölçekli işletme sahipleri. Bu durumda video içeriğinin başarılı olma olasılığı düşüktür. Videonuz müthiş olsa dahi.

Not: Kişiler platformları kullanırken birer sosyal mecradan çok düşünce biçimine göre hareket ederler. Daha rahat ve keyifli hissedebilmek için Instagram öne çıkarken, biraz daha sektör ve rakipleri incelemek gelişmeleri takip etmek içinse LinkedIn tercih edilebilir.

Araştırmanızı yaparak ve doğru platformlarda dağıtarak videonuzun sizin için çalışmasını sağlayın.

Videonuzu mobil uyumlu hale getirin

2023 yılına kadar 2,72 milyar insanın cep telefonlarından video izleyeceği tahmin ediliyor. Bu 2,16 milyar kişinin mobil cihazlarda video izlediği 2019’a göre %6’lık bir artış.

Mobil cihazlar için optimize ettiğinizde, kullanıcılar web’de nasıl dolaşmak ister

2023 yılına kadar 2,72 milyar insanın cep telefonlarından video izleyeceği tahmin ediliyor . Bu, 2,16 milyar kişinin mobil cihazlarda video izlediği 2019’a göre% 6’lık bir artış.

Mobil cihazlar için optimize ettiğinizde, izleyicileriniz web’de nasıl gezinmeyi seçerlerse seçsinler videonuzu görüntüleyebilecek.

Videoları Optimize Önerileri;

 • Videoları, YouTube veya Vimeo gibi duyarlı platformlarda dağıtın
 • Metninizin küçük bir ekranda okunabilir olduğundan emin olun
 • Seçtiğiniz platformlar için doğru en boy oranını kullanın
 • Hareket halindeki insanlar için kısa tutun
 • Videonun her ortamda anlaşılabilir olması için sesten bağımsız anlaşılabilir olmasını sağlayın.
 • Dikkat çekici bir küçük resim oluşturun.

Arama motorları için optimize edin

Birçok kişi reklamlarla izleme sayılarını arttırmayı tercih etse de, arama motorları için de optimize edilmesi faydalı olacaktır. Organik trafiklerle ücretsiz izlenmeler alabilirsiniz.

 • Arama motorlarının doğru şekilde dizine eklemesini sağlamak için videonuzu yazıya dökün.
 • Başlık ve açıklamalarınızda anahtar kelimeler ekleyin.
 • Videonuzu web sayfanızda kullanmayı tercih edecekseniz, sayfanın arama sonuçları için optimize edildiğinden ve video içeriği ile alakalı olduğundan emin olun.
 • Videonuzun dizine eklenmesi için site haritasına eklenmesini sağlayın. (site haritalarının arama motorlarına gönderildiğinden emin olun.)

Video pazarlamacılarının %88’i videonun kendilerine iyi bir yatırım getirisi sağladığını ve %83’ü potansiyel müşteriler oluşturmalarına yardımcı olduğunu söyledi. Video pazarlama, farkındalık oluşturmanın ve markanızı akılda tutmanın anahtarıdır.