Web Sitenizin Hemen Çıkma Oranını Azaltmanın Etkili Yolları

Hemen Çıkma oranını azaltmanın yolları

Yüksek trafikli web sitelerinin karşılaştığı en kritik sorunlardan biri, hemen çıkma oranının yüksek olması. Siteniz gelen trafik kaynaklarına göre baya popüler gözükse de hemen çıkma oranı bunu ne ölçüde doğruluyor bir de ona bakmak lazım. Bazen durum vahim olabiliyor.

Bir web sitesine sahip olmanın amacı, kullanıcıları etkileşime sokmaktır. Sonuç olarak, abone olurlar, dönüştürürler, ana dönüşüm hunisine düşerler ve daha sonraki bir aşamada müşterileriniz olurlar.

Ancak, hemen çıkma oranının yüksek olduğunu fark ederseniz, amacınıza ulaşma noktasında yaşadığınız sıkıntının kaynağı ile karşı karşıyasınız demektir.

Özellikle web sitelerinin hedeflemesi gereken ideal hemen çıkma oranının ne olduğu söz konusu olduğunda, hemen çıkma oranıyla ilgili çok fazla kafa karışıklığı vardır.

Detaylara bakalım…

Hemen Çıkma Oranı nedir?

Hemen çıkma oranı, farklı kaynaklardan bir giriş sayfasına gelen ve sitedeki diğer sayfaları ziyaret etme zahmetine girmeden geri düğmesini tıklayarak veya pencereyi kapatarak aynı sayfadan ayrılan kullanıcıların yüzdesidir.

Hemen çıkma oranı, bir web sitesinin katılım düzeyini anlamaya yardımcı olan önemli bir web sitesi analitiği metriğidir.

Pogo’ya Etki Edenler (Sıçrama olarak ne sayılır)

Hemen çıkma, bir web sitesi ziyaretçisinin bir giriş sayfasına (arama sonuçlarına tıkladıktan sonra geldikleri sayfa) girmesi ve bir sitedeki diğer sayfaları ziyaret etmeden aynı sayfayı terk etmelerinin sonucudur.

Neden Geri Çıkma Oranı Yükselir (Pogo-Sticking Etkisi)

Ziyaretçilerinizin çılgın bir top gibi zıplamasının nedenlerini düşünüyor olabilirsiniz.

Bu konuda netlik kazanmanıza yardım edeyim çünkü bir çözüm bulmadan önce tanı koymak çok önemlidir.

Hemen çıkma oranının yüksek olmasına yol açan iki yaygın neden vardır:

  • Sayfa, kullanıcının amacını karşılamıyor
  • Sitenin kötü sayfa deneyimi

Hemen çıkma oranının artmasına neden olabilecek iki senaryo şunlardır:

Amaç ve Hemen Çıkma Oranı

Aradığınız “X” bir kelime ile karşılaştığınız arama sonuçları bazen alakasız kalabiliyor. Genellikle bu durum, farklı alanlarda da o kelimenin başka bir şey ifade etmesinden kaynaklı oluyor. İşte burada kritik durum ortaya çıkıyor.

Türkçe kaynak olarak bir örnek aklıma gelmediği için, ingilizce bir arama kelimesi ile bunu göstereceğim 🙂

“What is DA” SEO ile ilgili çalışmalara yeni başlamış, orta düzey bilgi sahibi biri bu sorguyu yapabilir. Bu sorgu için yapılan bir Google araması size Dearness Allowance’dan bahseden sonuçları gösterecektir.

SEO’nun nasıl çalıştığını biliyorsunuz ve aramanın amacı, Domain Authority hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaktı.

İlk birkaç sonuca tıklarsanız, bu yalnızca sorgu amacınızı karşılamaz. Memnuniyetsizlik nedeniyle hemen geri düğmesine basarsınız.

Bu bariz bir senaryo gibi görünse de, kullanıcılar aradıkları bilgiyi bulamazlarsa, sayfadan hemen çıkma ile sonuçlanırlar.

Sayfa Deneyimi ve Hemen Çıkma Oranı

Senaryoda, sayfa sorgu amacına büyük ölçüde uyuyor, ancak sayfanın yüklenmesi  her yükleme aşamasında zaman alıyor ve açıldıktan sonra kullanıcıları sitedeki diğer sayfalara yönlendirebilecek hiçbir dahili bağlantı veya CTA’ya sahip değil.

Hem yükleme hızı hem de dahili bağlantıların olmaması, normalden daha yüksek bir hemen çıkma oranına neden olur.

Tüm bunları Google Analytics ile detaylı bir şekilde ölçebilirsiniz.

Google Analytics, web sitenizin hemen çıkma oranını kontrol etmeniz için size birden fazla seçenek sunar. Hemen çıkma oranı, Google Analytics’in Kitleye Genel Bakış, Edinmeler ve Davranış sekmelerinde mevcuttur.

Bununla birlikte, sayfa bazında hemen çıkma oranının ayrıntılı bir incelemesini yapmayı planlıyorsanız, bunu davranış raporunda kontrol etmeniz idealdir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Google Analytics, web sitesi sahiplerinin çoğu için başvurulan bir araçtır ve hemen çıkma oranını nasıl hesapladığı önemlidir.

Google’a göre, tek sayfalık oturumları tüm oturumlara bölerek bir web sitesinin genel hemen çıkma oranını hesaplar.

Tüm Web Sitesi İçin Hemen Çıkma Oranı Formülü

hemen çıkma oranı = tek sayfalık oturumlar / toplam oturumlar

Başka bir deyişle, kullanıcıların yalnızca bir sayfayı ziyaret ettiği bir web sitesine yapılan tüm oturumların toplam yüzdesidir.

Bir sayfanın hemen çıkma oranı, tek sayfalık oturumların sayfadan başlayan toplam \ oturum sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Tek Sayfa İçin Hemen Çıkma Oranı Formülü

sayfa hemen çıkma oranı = sayfadaki tek sayfalık oturumlar / sayfadan başlayan toplam oturumlar

Kullanıcılar başka herhangi bir sayfayı ziyaret etmeden çıktığından, tek bir sayfa görüntülemenin oturum süresi her zaman 0 saniye olarak sayılır.

Yüksek Hemen Çıkma Oranı Kötü mü?

Duruma göre değişir.

Bir ürün veya hizmet satan bir web siteniz varsa, hemen çıkma oranının çok yüksek olması, kullanıcıların dönüştürülmediğini gösteren korkutucu bir olay olabilir.

Kapsamlı içeriğe sahip bir blog yazısı olması durumunda, kullanıcılar aradıkları her şeyi aynı sayfada aldıklarından hemen çıkma oranı yüksek olabilir. Bu gibi durumlarda, tek sayfalık oturumlar daha yüksek olacak ve bu da yüksek bir hemen çıkma oranına neden olacaktır.

Bununla birlikte, ikinci kategoriye girerseniz, sayfada geçirilen süreye dikkat edin, çünkü bu, içeriğinizin çalışıp çalışmadığının iyi bir göstergesi olabilir.

Ayrıca, Google Adsense gelirine büyük ölçüde bağımlıysanız veya blog yayınınız pazarlama dönüşüm hunisinin ilk aşamasıysa, dahili bağlantıların ve CTA’ların her blog gönderisiyle stratejik olarak yerleştirildiğinden emin olun.

Not: Tüm CTA’lar ve dahili bağlantılar kullanıcıların ilgisini çekmeyebilir. Her sayfanın amacına göre ideal olarak özelleştirilmelidir. 

Yüksek bir hemen çıkma oranıyla karşı karşıya olan web sitesi türünden bağımsız olarak, daha yüksek bir hemen çıkmanın en yaygın suçlusu kullanılabilirlik faktörleridir.

Web sitesinin tasarımındaki küme, kötü renk kombinasyonu, yanlış CTA yerleşimi ve okunabilirlik sorunlarına neden olan süslü veya çözülemez yazı tipleri, hemen çıkma oranı yüksek web siteleri arasında en yaygın nedenlerden bazılarıdır.

Daha İyi Hemen Çıkma Oranı Hesaplaması için Etkileşim Dışı Etkinlikler

Google Analytics, etkileşim içermeyen etkinlik isabetleri aracılığıyla sitenizin hemen çıkma oranını tanımlama seçeneği sunar.

Bu seçenek, olay izlemeyi içeren tek tek sayfaların hemen çıkma oranını yeniden tanımlamaya yardımcı olur.

Bu örnek, bu kavramı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır: 

İndirilebilir dokümana sahip bir sayfa düşünün. Sayfanın genel amacı, kullanıcının dokümanı indirmesini sağlamaktır ve eğer kullanıcı bunu yerine getirirse, buna sıçrama (geri çıkma) demek için hiçbir neden yoktur.

Bu tür durumlarda, hemen çıkma oranını hesaplamadan önce olay işlemini dahil edebilirsiniz. Bu, esasen, kullanıcının dokümanı indirdiği herhangi bir oturumun hemen çıkma olarak hesaplanmayacağı anlamına gelir.

Google Etiket Yöneticisi aracılığı ile etkileşim isabetinin yanlış olduğu bir etkinlik ekleyebilirsiniz.

Google etiket yöneticisi geri dönmeyi azaltma

Bu, öğe içindeki herhangi bir işlemin Google Analytics tarafından dönüşüm olarak sayılmasını ve böylece oturumu hemen çıkma olarak hariç tutmasını sağlayacaktır.

Bu, sitenizdeki etkinlik ölçümünü de içeren sayfalar için hemen çıkma oranının nasıl tanımlanmasını istediğinizi belirlemenize olanak tanıyan Etiket Yöneticisi’nde isteğe bağlı bir parametredir.

Bunu yaptıktan sonra, Tetikleme Yapılandırmasına gidin ve tetikleme faktörünüzü ekleyin.

Sitede zaten GTM kurduysanız, ilk tetikleyici Google Analytics’teki verileri doldurmaya başlayacaktır.

Sıçrama SEO’yu Nasıl Etkiler?

Google, hemen çıkma oranını bir sıralama sinyali olarak kullanmadığını açıkça belirtti, ancak Rand Fishkin gibi çoğu SEO uzmanları bu iddiaya her zaman itiraz ettiler.

Aslında, hemen çıkma oranı ile sıralama arasında doğrudan bir ilişki olmasa da olasılıklar, yüksek bir hemen çıkma oranına yol açan nedenlerden bazıları sıralamayı etkileyebilir.

Amaç, kaliteli içerik ve kullanılabilirlik faktörlerinden yoksun bir sayfa, yüksek bir hemen çıkma oranına neden olabilir ve ayrıca bunlar, zayıf organik çekişe neden olabilecek faktörlerle aynıdır.

Bu nedenle, SEO deneyimindeki çoğu kişi, sayfaları kullanıcılar ve arama motorları için optimize ettikten sonra hemen çıkma oranını düşürmüştür.

Hemen Çıkma Oranı Bir Sıralama Faktörü mü?

Google’a göre, hemen çıkma oranı bir gürültü sinyali olarak kabul edildiğinden bir sıralama faktörü değildir.

2008’de Google , web sayfalarını sıralamak için hemen çıkma oranını, harcanan zamanı vb. İçeren tıklama verilerini kullanmadığını söylemişti .

Bununla birlikte, SEO uzmanları tarafından yapılan bir çok araştırmalar sonucu, hemen çıkma oranı ile sıralamalar arasında yüksek bir olasılık bulunmuştur.

Tüm bu araştırmalar, Google’ın on yıldan fazla bir süredir ifade ettikleriyle çelişiyor ve hemen çıkma oranı ile Google’ın sıralama faktörü arasında bir ilişki varmış gibi görünebilir.

Yine de bu oldukça tartışmalı bir iddiadır.

Ancak, hemen çıkma oranının bir sıralama faktörü olduğuna inanmaya karar verirseniz, sayfaların kullanıcılara en iyi deneyimi sağlayacak şekilde optimize edilmiş olduğundan emin olun.

“Ortalama” Hemen Çıkma Oranı nedir?

Ortalama hemen çıkma oranı, izlediğiniz web sitesi ve sayfaların türüne göre farklılık gösterir.

Bir blog sayfası, bir açılış sayfasına veya bir ürün sayfasına kıyasla çok yüksek bir hemen çıkma oranına sahip olabilir.

Bununla birlikte, Similar Web’e göre,% 45 -% 65 hemen çıkma oranı mevcut ortalamadır.

Bununla birlikte, bu sayı, oldukça ilgi çekici bir sayfa için% 25’e, daha az ilgi çekici olan veya başka bir eyleme ihtiyaç duymadan amacı yerine getiren sayfalar için% 90’a kadar düşebilir (Örnek haberler).

Çalışma ayrıca, hemen çıkma oranının trafiğinizin kaynağına bağlı olarak artabileceğini söylüyor. Doğrudan kaynaklardan gelen trafik, sosyal reklamlar ve görüntülü reklamlar gibi kaynaklarla karşılaştırıldığında genellikle çok daha düşük bir hemen çıkma oranına sahiptir.

İlginç bir şekilde, kullanıcıların web sitenize erişmek için kullandıkları cihazlar da hemen çıkma oranını belirlemede büyük rol oynayabilir.

Benzer bir Web çalışması, bir web sitesini mobil cihazlardan ziyaret eden kullanıcılar arasında, web sitesine masaüstü bilgisayarlardan erişen kullanıcılara kıyasla yüksek bir hemen çıkma oranı olduğunu göstermiştir.